SQD100N04-3M6_GE3 — Power MOSFET, N Channel, 40 V, 100 A, 3600 µohm, TO-252AA, Surface Mount
Illustrative purposes only
SQD100N04-3M6_GE3
Power MOSFET, N Channel, 40 V, 100 A, 3600 µohm, TO-252AA, Surface Mount
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Single MOSFETs
  • SVHC: Lead (21-Jan-2025)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Channel Type: N Channel
  • Product Range: TrenchFET Series
  • Qualification: AEC-Q101
  • Power Dissipation: 136W
  • Transistor Mounting: Surface Mount
  • Rds(on) Test Voltage: 10V
  • Transistor Case Style: TO-252AA
  • Drain Source Voltage Vds: 40V
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Continuous Drain Current Id: 100A
  • Drain Source On State Resistance: 3600µohm
  • Gate Source Threshold Voltage Max: 3.5V