SPT120XL — DIN Rail Mount Terminal Block, High Current, 2 Ways, 120 mm², Bolt, 269 A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
SPT120XL
DIN Rail Mount Terminal Block, High Current, 2 Ways, 120 mm², Bolt, 269 A
  • Manufacturer: ELKAY
  • Product type: DIN Rail Terminal Blocks
  • SVHC: No SVHC (17-Dec-2015)
  • No. of Levels: 1
  • Product Range: -
  • Rated Current: 269A
  • Rated Voltage: 1kV
  • No. of Positions: 2Ways
  • Wire Size AWG Max: -
  • Wire Size AWG Min: -
  • Conductor Area CSA: 120mm²