SPP04N50C3XKSA1 — Power MOSFET, N Channel, 560 V, 4.5 A, 0.85 ohm, TO-220, Through Hole
Illustrative purposes only
SPP04N50C3XKSA1
Power MOSFET, N Channel, 560 V, 4.5 A, 0.85 ohm, TO-220, Through Hole
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Single MOSFETs
  • No. of Pins: 3Pins
  • Channel Type: N Channel
  • Power Dissipation: 50W
  • Transistor Mounting: Through Hole
  • Transistor Polarity: N Channel
  • Power Dissipation Pd: 50W
  • Rds(on) Test Voltage: 10V
  • On Resistance Rds(on): 0.85ohm
  • Transistor Case Style: TO-220
  • Drain Source Voltage Vds: 560V
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Continuous Drain Current Id: 4.5A
  • Drain Source On State Resistance: 0.85ohm
  • Gate Source Threshold Voltage Max: 3V