SMT20C2-00SADJJ — Non Isolated POL DC/DC Converter, ITE, Surface Mount DIP, 100 W, 590 mV, 5.1 V, 20 A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
SMT20C2-00SADJJ
Non Isolated POL DC/DC Converter, ITE, Surface Mount DIP, 100 W, 590 mV, 5.1 V, 20 A
  • Manufacturer: ARTESYN / ADVANCED ENERGY
  • Product type: DC / DC Non Isolated Board Mount Converters - Adjustable Output
  • SVHC: No SVHC (21-Jan-2025)
  • Depth: 30.48mm
  • Width: 15.49mm
  • Height: 12.24mm
  • Product Range: SMT20C2 Series
  • Output Power Max: 100W
  • Output Current Max: 20A
  • Output Voltage Max: 5.1V
  • Output Voltage Min: 590mV
  • Input Voltage DC Max: 13.8V
  • Input Voltage DC Min: 4.5V