SF-2410FP100W-2 — Fuse, Surface Mount, 1 A, Fast Acting, 250 V, 125 V, 2410 [6125 Metric], SinglFuse SF-2410FPxxxW
Illustrative purposes only
SF-2410FP100W-2
Fuse, Surface Mount, 1 A, Fast Acting, 250 V, 125 V, 2410 [6125 Metric], SinglFuse SF-2410FPxxxW
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Fuses
  • Fuse Current:1A; Product Range:SinglFuse SF-2410FPxxxW Series; Voltage Rating VAC:250V; Voltage Rating V DC:32V; Blow Characteristic:Fast Acting; Fuse Case Style:2410; Breaking Capacity
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Fuse Current: 1A
  • Product Range: SinglFuse SF-2410FPxxxW
  • Fuse Case Style: 2410 [6125 Metric]
  • Voltage Rating VAC: 250V
  • Voltage Rating VDC: 125V
  • Blow Characteristic: Fast Acting
  • Breaking Capacity Current AC: 100A
  • Breaking Capacity Current DC: 300A