SF-1206HIA050M-2 — Fuse, Surface Mount, 500 mA, High Inrush Current Withstand, 65 V, 1206 [3216 Metric]
Illustrative purposes only
SF-1206HIA050M-2
Fuse, Surface Mount, 500 mA, High Inrush Current Withstand, 65 V, 1206 [3216 Metric]
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Fuses
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Fuse Current: 500mA
  • Product Range: SinglFuse SF-1206HIA-M Series
  • Fuse Case Style: 1206 [3216 Metric]
  • Voltage Rating VAC: -
  • Voltage Rating VDC: 65V
  • Blow Characteristic: High Inrush Current Withstand
  • Breaking Capacity Current AC: -
  • Breaking Capacity Current DC: 50A