SF-1206F050-2 — Fuse, Surface Mount, 500 mA, Fast Acting, 32 VAC, 32 VDC, 1206 [3216 Metric], SF-1206F
Illustrative purposes only
SF-1206F050-2
Fuse, Surface Mount, 500 mA, Fast Acting, 32 VAC, 32 VDC, 1206 [3216 Metric], SF-1206F
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Fuses
  • Fuse Current:500mA; Product Range:SF-1206F Series; Voltage Rating VAC:-; Voltage Rating V DC:63VDC; Blow Characteristic:Fast Acting; Fuse Case Style:1206; Breaking Capacity Current A
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Fuse Current: 500mA
  • Product Range: SF-1206F
  • Fuse Case Style: 1206 [3216 Metric]
  • Voltage Rating VAC: 32VAC
  • Voltage Rating VDC: 32VDC
  • Blow Characteristic: Fast Acting
  • Breaking Capacity Current AC: -
  • Breaking Capacity Current DC: 50A