SBCP-11HY100H — Inductor, Radial, SBCP Series, 10 µH, 3.1 A, 9.6 A, 0.04 ohm, ± 20%
Illustrative purposes only
SBCP-11HY100H
Inductor, Radial, SBCP Series, 10 µH, 3.1 A, 9.6 A, 0.04 ohm, ± 20%
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Radial Leaded Power Inductors
  • Product Range:SBCP Series; Inductance:10µH; RMS Current (Irms):3.1A; Saturation Current (Isat):9.6A; DC Resistance Max:0.04ohm; Inductance Tolerance:± 20%; SVHC:No SVHC (15-Jan-2019)
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 10µH
  • Product Range: SBCP Series
  • DC Resistance Max: 0.04ohm
  • RMS Current (Irms): 3.1A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 9.6A