SBC3-102-281. — INDUCTOR, 1000UH, 10%, 0.28A, RADIAL
Illustrative purposes only
SBC3-102-281.
INDUCTOR, 1000UH, 10%, 0.28A, RADIAL
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Radial Leaded Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (15-Jan-2018)
  • Inductance: 1mH
  • Product Range: SBC Series
  • DC Resistance Max: 2.37ohm
  • RMS Current (Irms): 280mA
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 310mA