RD3H045SPTL1 — Power MOSFET, P Channel, 45 V, 4.5 A, 0.155 ohm, TO-252 (DPAK), Surface Mount
Illustrative purposes only
RD3H045SPTL1
Power MOSFET, P Channel, 45 V, 4.5 A, 0.155 ohm, TO-252 (DPAK), Surface Mount
  • Manufacturer: ROHM
  • Product type: Single MOSFETs
  • Transistor Polarity:P Channel; Continuous Drain Current Id:-4.5A; Drain Source Voltage Vds:-45V; On Resistance Rds(on):0.11ohm; Rds(on) Test Voltage Vgs:-10V; Threshold Voltage V
  • MSL: MSL 1 - Unlimited
  • SVHC: Lead (23-Jan-2024)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Channel Type: P Channel
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Power Dissipation: 15W
  • Transistor Mounting: Surface Mount
  • Rds(on) Test Voltage: 10V
  • Transistor Case Style: TO-252 (DPAK)
  • Drain Source Voltage Vds: 45V
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Continuous Drain Current Id: 4.5A
  • Drain Source On State Resistance: 0.155ohm
  • Gate Source Threshold Voltage Max: 3V