RCJ200N20TL — Power MOSFET, N Channel, 200 V, 20 A, 0.13 ohm, TO-263 (D2PAK), Surface Mount
Illustrative purposes only
RCJ200N20TL
Power MOSFET, N Channel, 200 V, 20 A, 0.13 ohm, TO-263 (D2PAK), Surface Mount
  • Manufacturer: ROHM
  • Product type: Single MOSFETs
  • SVHC: To Be Advised
  • No. of Pins: 3Pins
  • Channel Type: N Channel
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Power Dissipation: 106W
  • Transistor Mounting: Surface Mount
  • Rds(on) Test Voltage: 10V
  • Transistor Case Style: TO-263 (D2PAK)
  • Drain Source Voltage Vds: 200V
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Continuous Drain Current Id: 20A
  • Drain Source On State Resistance: 0.13ohm
  • Gate Source Threshold Voltage Max: 5V