RBR20T60AHZC9 — Schottky Rectifier, 60 V, 20 A, Dual Common Cathode, ITO-220AB, 3 Pins, 640 mV
Illustrative purposes only
RBR20T60AHZC9
Schottky Rectifier, 60 V, 20 A, Dual Common Cathode, ITO-220AB, 3 Pins, 640 mV
  • Manufacturer: ROHM
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:60V; Forward Current If(AV):20A; Diode Configuration:Dual Common Cathode; Diode Case Style:ITO-220AB; No. of Pins:3Pins; Forward Voltage VF Max
  • SVHC: To Be Advised
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Mounting: Through Hole
  • Diode Case Style: ITO-220AB
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 640mV
  • Forward Surge Current: 100A
  • Average Forward Current: 20A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 60V