RBR15BM30AFHTL — Schottky Rectifier, 30 V, 15 A, Dual Common Cathode, TO-252 (DPAK), 3 Pins, 510 mV
Illustrative purposes only
RBR15BM30AFHTL
Schottky Rectifier, 30 V, 15 A, Dual Common Cathode, TO-252 (DPAK), 3 Pins, 510 mV
  • Manufacturer: ROHM
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:30V; Forward Current If(AV):15A; Diode Configuration:Dual Common Cathode; Diode Case Style:TO-252; No. of Pins:3Pins; Forward Voltage VF Max:510mV
  • SVHC: Lead (23-Jan-2024)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: AEC-Q101
  • Forward Voltage Max: 510mV
  • Forward Surge Current: 100A
  • Average Forward Current: 15A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 30V