RBR10BGE40ATL — Schottky Rectifier, 40 V, 10 A, Dual Common Cathode, TO-252 (DPAK), 3 Pins, 620 mV
Illustrative purposes only
RBR10BGE40ATL
Schottky Rectifier, 40 V, 10 A, Dual Common Cathode, TO-252 (DPAK), 3 Pins, 620 mV
  • SVHC: Lead (23-Jan-2024)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: TO-252 (DPAK)
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 620mV
  • Forward Surge Current: 50A
  • Average Forward Current: 10A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 40V