RBQ20NS45ATL — Schottky Rectifier, 45 V, 20 A, Dual Common Cathode, TO-263S, 3 Pins, 650 mV
Illustrative purposes only
RBQ20NS45ATL
Schottky Rectifier, 45 V, 20 A, Dual Common Cathode, TO-263S, 3 Pins, 650 mV
  • SVHC: Lead (23-Jan-2024)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: TO-263S
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 650mV
  • Forward Surge Current: 100A
  • Average Forward Current: 20A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 45V