RB751G-40FHT2R — Small Signal Schottky Diode, Single, 40 V, 30 mA, 370 mV, 200 mA, 125 °C
Illustrative purposes only
RB751G-40FHT2R
Small Signal Schottky Diode, Single, 40 V, 30 mA, 370 mV, 200 mA, 125 °C
  • Manufacturer: ROHM
  • Product type: Small Signal Schottky Diodes
  • No. of Pins: 2Pins
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: SOD-723
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 370mV
  • Forward Surge Current: 200mA
  • Average Forward Current: 30mA
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 40V