RB558VYM150FHTR — Schottky Rectifier, 150 V, 500 mA, Single, SOD-323HE, 2 Pins, 950 mV
Illustrative purposes only
RB558VYM150FHTR
Schottky Rectifier, 150 V, 500 mA, Single, SOD-323HE, 2 Pins, 950 mV
  • Manufacturer: ROHM
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:150V; Forward Current If(AV):500mA; Diode Configuration:Single; Diode Case Style:SOD-323HE; No. of Pins:2Pin; Available until stocks are exhausted
  • SVHC: No SVHC (23-Jan-2024)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: SOD-323HE
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 950mV
  • Forward Surge Current: 3A
  • Average Forward Current: 500mA
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 150V