RB550VM-30FHTE-17 — Schottky Rectifier, 30 V, 500 mA, Single, SOD-323FL, 2 Pins, 590 mV
Illustrative purposes only
RB550VM-30FHTE-17
Schottky Rectifier, 30 V, 500 mA, Single, SOD-323FL, 2 Pins, 590 mV
  • Manufacturer: ROHM
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:30V; Forward Current If(AV):500mA; Diode Configuration:Single; Diode Case Style:SOD-323FL; No. of Pins:2Pins; Forward Voltage VF Max:590mV; For
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: SOD-323FL
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 590mV
  • Forward Surge Current: 1A
  • Average Forward Current: 500mA
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 30V