RB532HS-30T15R — Small Signal Schottky Diode, Single, 30 V, 200 mA, 500 mV, 1.5 A, 150 °C
Illustrative purposes only
RB532HS-30T15R
Small Signal Schottky Diode, Single, 30 V, 200 mA, 500 mV, 1.5 A, 150 °C
  • Manufacturer: ROHM
  • Product type:
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: SOD-962
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 500mV
  • Forward Surge Current: 1.5A
  • Reverse Recovery Time: -
  • Average Forward Current: 200mA
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 30V