RB061US-30TR — Fast / Ultrafast Diode, 30 V, 2 A, Dual Anode Common Cathode, 400 mV, 20 ns, 8 A
Illustrative purposes only
RB061US-30TR
Fast / Ultrafast Diode, 30 V, 2 A, Dual Anode Common Cathode, 400 mV, 20 ns, 8 A
  • Manufacturer: ROHM
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • SVHC: Boric acid (14-Jun-2023)
  • No. of Pins: 0
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: TSMD8
  • Diode Configuration: Dual Anode Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 400mV
  • Forward Surge Current: 8A
  • Reverse Recovery Time: 20ns
  • Average Forward Current: 2A
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 30V