PT4 6X150-KNE — RTD Sensor, RTD, Pt100, Terminal Head, Probe, Class B, -50 °C, 450 °C, 100 ohm, Platinum
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
PT4 6X150-KNE
RTD Sensor, RTD, Pt100, Terminal Head, Probe, Class B, -50 °C, 450 °C, 100 ohm, Platinum
  • Manufacturer: LABFACILITY
  • Product type: RTD Temperature Sensors
  • Length:150mm; External Diameter:6mm; Probe/Pocket Body Material:Stainless Steel; Product Range:-; SVHC:No SVHC (15-Jan-2019); For Use With:Labfacility Temperature Sensors
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Length: 150mm
  • RTD Type: Probe
  • Probe Length: 150mm
  • RTD Accuracy: Class B
  • Product Range: -
  • Probe Diameter: 6mm
  • Probe Material: 316 Stainless Steel
  • Cable Termination: Terminal Block
  • External Diameter: 6mm
  • Resistance @ 0°C: 100ohm
  • Wire Configuration: 4-Wire
  • RTD Element Material: Platinum
  • Cable Length - Metric: -
  • Cable Length - Imperial: -
  • Measured Temperature Max: 450°C
  • Measured Temperature Min: -50°C