PSW2100-150C — PRESSURE SWITCH, 2PNP, 150PSI, 1/4" NPTM
Illustrative purposes only
PSW2100-150C
PRESSURE SWITCH, 2PNP, 150PSI, 1/4" NPTM
  • Manufacturer: OMEGA
  • Product type: Pressure Switches
  • Pressure Type:Gauge; Pressure Port Type:NPT Male; Operating Pressure Min:0psi; Operating Pressure Max:150psi; Contact Configuration:-; Switching Voltage Max:- 71AH2335
  • Deadband Max: 150psi
  • Deadband Min: 0psi
  • Pressure Type: Gauge
  • Product Range: PSW2100 Series
  • Sensor Mounting: Stud
  • Pressure Port Size: 1/4"
  • Pressure Port Type: NPT Male
  • Contact Configuration: -
  • Electrical Connection: M12 Connector
  • Switching Current Max: -
  • Switching Voltage Max: -
  • Operating Pressure Max: 150psi
  • Operating Pressure Min: 0psi
  • Operating Temperature Max: 85°C
  • Operating Temperature Min: -40°C
  • Transducer Connection / Termination: 5 Pin M12 Connector