PF380D25 — Solid State Relay, PowerFin / PF Series, SIP, SPST-NO, 25 A, 530 VAC, PCB, Through Hole
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
PF380D25
Solid State Relay, PowerFin / PF Series, SIP, SPST-NO, 25 A, 530 VAC, PCB, Through Hole
  • Manufacturer: SENSATA/CRYDOM
  • Product type:
  • Contact Configuration:SPST-NO; Load Current:25A; Operating Voltage Max:530VAC; Relay Mounting:PCB; Relay Terminals:Through Hole; Switching Mode:Zero Crossing; Operating Voltage Min:48VAC;
  • Load Current: 25A
  • Product Range: PowerFin PF Series
  • Relay Mounting: PCB
  • Switching Mode: Zero Crossing
  • Relay Terminals: Through Hole
  • Control Voltage Max: 15VDC
  • Control Voltage Min: 4VDC
  • Contact Configuration: SPST-NO
  • Operating Voltage Max: 530VAC
  • Operating Voltage Min: 48VAC