PF240D25R — Solid State Relay, PowerFin / PF Series, SIP, SPST-NO, 25 A, 280 Vrms, PCB, Through Hole
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
PF240D25R
Solid State Relay, PowerFin / PF Series, SIP, SPST-NO, 25 A, 280 Vrms, PCB, Through Hole
  • Manufacturer: SENSATA/CRYDOM
  • Product type:
  • Contact Configuration:SPST-NO; Load Current:25A; Operating Voltage Max:280Vrms; Relay Mounting:PCB; Relay Terminals:Through Hole; Switching Mode:Random Turn On; Operating Voltage Min:12Vrms; Control Vol
  • Load Current: 25A
  • Product Range: PowerFin PF Series
  • Relay Mounting: PCB
  • Switching Mode: Random Turn On
  • Relay Terminals: Through Hole
  • Control Voltage Max: 15VDC
  • Control Voltage Min: 3VDC