P278CJ473M480A — Safety Capacitor, Metallized Paper, Radial Box - 2 Pin, 0.047 µF, ± 20%, X1, Through Hole
Illustrative purposes only
P278CJ473M480A
Safety Capacitor, Metallized Paper, Radial Box - 2 Pin, 0.047 µF, ± 20%, X1, Through Hole
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Noise Suppression & Safety Capacitors
  • Capacitance:47000pF; Suppression Class:X1; Product Range:P278 Series; Voltage Rating X:480V; Voltage Rating Y:-; Capacitor Dielectric Type:Paper (M; Available until stocks are exhausted
  • SVHC: No SVHC (17-Jan-2023)
  • Capacitance: 0.047µF
  • Lead Spacing: 20.3mm
  • dv/dt Rating: 1kV/µs
  • Product Range: P278 Series
  • Qualification: -
  • Dielectric Type: Metallized Paper
  • Humidity Rating: GRADE II (Test Condition A)
  • Voltage Rating X: 480VAC
  • Voltage Rating Y: -
  • Suppression Class: X1
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Capacitor Case / Package: Radial Box - 2 Pin
  • Operating Temperature Max: 110°C
  • Operating Temperature Min: -40°C