NS12555T102MNV — INDUCTOR, AEC-Q200, 1MH, SHIELDED, 0.46A
Illustrative purposes only
NS12555T102MNV
INDUCTOR, AEC-Q200, 1MH, SHIELDED, 0.46A
  • Manufacturer: TAIYO YUDEN
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:1mH; RMS Current (Irms):460mA; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):410mA; Product Range:NS Series; Inductor Case / Package:-; 95AJ6826
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 1mH
  • Product Range: NS Series
  • Product Width: 12.5mm
  • Product Height: 5.5mm
  • Product Length: 12.5mm
  • DC Resistance Max: 1.73ohm
  • RMS Current (Irms): 460mA
  • Power Inductor Case: 12.5mm x 12.5mm x 5.5mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 410mA