NRS8040T100MJGJ — INDUCTOR, 10UH, SHIELDED, 3.5A
Illustrative purposes only
NRS8040T100MJGJ
INDUCTOR, 10UH, SHIELDED, 3.5A
  • Manufacturer: TAIYO YUDEN
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductan; INDUCTOR, 10UH, SHIELDED, 3.5A; Inductance:10µH; RMS Current (Irms):3.5A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):4.1A; Product Range:NRS Series; Inductor Case
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 10µH
  • Product Range: NRS Series
  • Product Width: 8mm
  • Product Height: 4mm
  • Product Length: 8mm
  • DC Resistance Max: 0.0442ohm
  • RMS Current (Irms): 3.5A
  • Power Inductor Case: 8mm x 8mm x 4mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 4.1A