NRS5020T4R7MMGJ — Power Inductor (SMD), 4.7 µH, 2 A, Shielded, 2 A, NRS Series
Illustrative purposes only
NRS5020T4R7MMGJ
Power Inductor (SMD), 4.7 µH, 2 A, Shielded, 2 A, NRS Series
  • Manufacturer: TAIYO YUDEN
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:4.7µH; RMS Current (Irms):2A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):2A; Product Range:NRS Series; Power Inductor Case:4.9mm x 4.9mm x 2mm; DC Resistance Max:
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 4.7µH
  • Product Range: NRS Series
  • Product Width: 4.9mm
  • Product Height: 2mm
  • Product Length: 4.9mm
  • DC Resistance Max: 0.06ohm
  • RMS Current (Irms): 2A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 2A