NRS5020T2R2NMGJ — INDUCTOR, SHIELDED, 2.2UH, 2.9A, SMD
Illustrative purposes only
NRS5020T2R2NMGJ
INDUCTOR, SHIELDED, 2.2UH, 2.9A, SMD
  • Manufacturer: TAIYO YUDEN
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 2.2µH
  • Product Range: NRS Series
  • Product Width: 4.9mm
  • Product Height: 2mm
  • Product Length: 4.9mm
  • DC Resistance Max: 0.035ohm
  • RMS Current (Irms): 2.9A
  • Power Inductor Case: 4.9mm x 4.9mm x 2mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 2.9A