NR5040T6R8M — INDUCTOR, SHIELDED, 6.8UH, 2.6A, SMD
Illustrative purposes only
NR5040T6R8M
INDUCTOR, SHIELDED, 6.8UH, 2.6A, SMD
  • Manufacturer: TAIYO YUDEN
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:6.8µH; RMS Current (Irms):2.3A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):2.6A; Product Range:NR Series; Inductor Case / Package:-; DC Resistance Max:0.049
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 6.8µH
  • Product Range: NR Series
  • Product Width: 4.9mm
  • Product Height: 4.1mm
  • Product Length: 4.9mm
  • DC Resistance Max: 0.049ohm
  • RMS Current (Irms): 2.3A
  • Power Inductor Case: 4.9mm x 4.9mm x 4.1mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 2.6A