NR4018T6R8M — INDUCTOR, SHIELDED, 6.8UH, 1.45A, SMD
Illustrative purposes only
NR4018T6R8M
INDUCTOR, SHIELDED, 6.8UH, 1.45A, SMD
  • Manufacturer: TAIYO YUDEN
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:6.8µH; RMS Current (Irms):1.06A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):1.45A; Product Range:NR Series; Inductor Case / Package:-; 83T0230
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • DC Resistance Max: 110mohm
  • Power Inductor Case: 4mm x 4mm x 1.8mm