NR4018T470M — INDUCTOR, SHIELDED, 47UH, 570MA, SMD
Illustrative purposes only
NR4018T470M
INDUCTOR, SHIELDED, 47UH, 570MA, SMD
  • Manufacturer: TAIYO YUDEN
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 47µH
  • Product Range: NR Series
  • Product Width: 4mm
  • Product Height: 1.8mm
  • Product Length: 4mm
  • DC Resistance Max: 0.65ohm
  • RMS Current (Irms): 420mA
  • Power Inductor Case: 4mm x 4mm x 1.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 570mA