MPXV1D1770L6R8 — Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 6.8 µH, 19.5 A, Shielded, 26 A, MPXV Series
Illustrative purposes only
MPXV1D1770L6R8
Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 6.8 µH, 19.5 A, Shielded, 26 A, MPXV Series
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 6.8µH
  • Product Range: MPXV Series
  • Product Width: 17.1mm
  • Product Height: 7mm
  • Product Length: 17mm
  • DC Resistance Max: 6800µohm
  • RMS Current (Irms): 19.5A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 26A