MPXV1D1264L3R3 — Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 3.3 µH, 19.7 A, Shielded, 22.5 A, MPXV Series
Illustrative purposes only
MPXV1D1264L3R3
Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 3.3 µH, 19.7 A, Shielded, 22.5 A, MPXV Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 3.3µH
  • Product Range: MPXV Series
  • Product Width: 12.5mm
  • Product Height: 6.4mm
  • Product Length: 13.2mm
  • DC Resistance Max: 6200µohm
  • RMS Current (Irms): 19.7A
  • Power Inductor Case: 13.2mm x 12.5mm x 6.4mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 22.5A