MPXV1D1264L220 — Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 22 µH, 8.2 A, Shielded, 9.5 A, MPXV Series
Illustrative purposes only
MPXV1D1264L220
Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 22 µH, 8.2 A, Shielded, 9.5 A, MPXV Series
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 22µH
  • Product Range: MPXV Series
  • Product Width: 12.5mm
  • Product Height: 6.4mm
  • Product Length: 13.2mm
  • DC Resistance Max: 0.0351ohm
  • RMS Current (Irms): 8.2A
  • Power Inductor Case: 13.2mm x 12.5mm x 6.4mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 9.5A