MPXV1D1250L3R3 — Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 3.3 µH, 16.8 A, Shielded, 22 A, MPXV Series
Illustrative purposes only
MPXV1D1250L3R3
Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 3.3 µH, 16.8 A, Shielded, 22 A, MPXV Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 3.3µH
  • Product Range: MPXV Series
  • Product Width: 12.5mm
  • Product Height: 5mm
  • Product Length: 13.2mm
  • DC Resistance Max: 7400µohm
  • RMS Current (Irms): 16.8A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 22A