MPXV1D1040L1R0 — Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 1 µH, 21.1 A, Shielded, 29 A, MPXV Series
Illustrative purposes only
MPXV1D1040L1R0
Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 1 µH, 21.1 A, Shielded, 29 A, MPXV Series
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 1µH
  • Product Range: MPXV Series
  • Product Width: 10mm
  • Product Height: 4mm
  • Product Length: 10.8mm
  • DC Resistance Max: 3800µohm
  • RMS Current (Irms): 21.1A
  • Power Inductor Case: 10.8mm x 10mm x 4mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 29A