MPXV1D0840L6R8 — Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 6.8 µH, 7.3 A, Shielded, 9 A, MPXV Series
Illustrative purposes only
MPXV1D0840L6R8
Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 6.8 µH, 7.3 A, Shielded, 9 A, MPXV Series
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 6.8µH
  • Product Range: MPXV Series
  • Product Width: 8mm
  • Product Height: 4mm
  • Product Length: 8.65mm
  • DC Resistance Max: 0.0334ohm
  • RMS Current (Irms): 7.3A
  • Power Inductor Case: 8.65mm x 8mm x 4mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 9A