MPXV1D0830L3R3 — Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 3.3 µH, 8.9 A, Shielded, 12.5 A, MPXV Series
Illustrative purposes only
MPXV1D0830L3R3
Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 3.3 µH, 8.9 A, Shielded, 12.5 A, MPXV Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 3.3µH
  • Product Range: MPXV Series
  • Product Width: 8mm
  • Product Height: 3mm
  • Product Length: 8.65mm
  • DC Resistance Max: 0.0223ohm
  • RMS Current (Irms): 8.9A
  • Power Inductor Case: 8.65mm x 8mm x 3mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 12.5A