MPXV1D0830L330 — Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 33 µH, 2.8 A, Shielded, 4 A, MPXV Series
Illustrative purposes only
MPXV1D0830L330
Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 33 µH, 2.8 A, Shielded, 4 A, MPXV Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 33µH
  • Product Range: MPXV Series
  • Product Width: 8mm
  • Product Height: 3mm
  • Product Length: 8.65mm
  • DC Resistance Max: 0.2295ohm
  • RMS Current (Irms): 2.8A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 4A