MPXV1D0830L220 — Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 22 µH, 3.6 A, Shielded, 5 A, MPXV Series
Illustrative purposes only
MPXV1D0830L220
Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 22 µH, 3.6 A, Shielded, 5 A, MPXV Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (21-Jan-2025)
  • Inductance: 22µH
  • Product Range: MPXV Series
  • Product Width: 8mm
  • Product Height: 3mm
  • Product Length: 8.65mm
  • DC Resistance Max: 0.1345ohm
  • RMS Current (Irms): 3.6A
  • Power Inductor Case: 8.65mm x 8mm x 3mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 5A