MPXV1D0530L2R2 — Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 2.2 µH, 7.3 A, Shielded, 6.5 A, MPXV Series, 2020 [5050 Metric]
Illustrative purposes only
MPXV1D0530L2R2
Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 2.2 µH, 7.3 A, Shielded, 6.5 A, MPXV Series, 2020 [5050 Metric]
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 2.2µH
  • Product Range: MPXV Series
  • Product Width: 5mm
  • Product Height: 3mm
  • Product Length: 5.3mm
  • DC Resistance Max: 0.0246ohm
  • RMS Current (Irms): 7.3A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: 2020 [5050 Metric]
  • Saturation Current (Isat): 6.5A