MPXV1D0530L1R0 — Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 1 µH, 10.7 A, Shielded, 10.5 A, MPXV Series
Illustrative purposes only
MPXV1D0530L1R0
Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 1 µH, 10.7 A, Shielded, 10.5 A, MPXV Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 1µH
  • Product Range: MPXV Series
  • Product Width: 5mm
  • Product Height: 3mm
  • Product Length: 5.3mm
  • DC Resistance Max: 0.0115ohm
  • RMS Current (Irms): 10.7A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 10.5A