MPX1D1740L2R2 — Power Inductor (SMD), 2.2 µH, 20.5 A, Shielded, 28 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D1740L2R2
Power Inductor (SMD), 2.2 µH, 20.5 A, Shielded, 28 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 2.2µH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 17.1mm
  • Product Height: 4mm
  • Product Length: 17mm
  • DC Resistance Max: 5000µohm
  • RMS Current (Irms): 20.5A
  • Power Inductor Case: 17mm x 17.1mm x 4mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 28A