MPX1D1264L1R0 — Power Inductor (SMD), 1 µH, 32.2 A, Shielded, 45 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D1264L1R0
Power Inductor (SMD), 1 µH, 32.2 A, Shielded, 45 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:1µH; RMS Current (Irms):32.2A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):30A; Product Range:METCOM MPX Series; DC Resistance Max:2300µohm; Inductance Tolerance:±
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 1µH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 12.5mm
  • Product Height: 6.4mm
  • Product Length: 13.2mm
  • DC Resistance Max: 2300µohm
  • RMS Current (Irms): 32.2A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 45A