MPX1D1250LR47 — Power Inductor (SMD), 470 nH, 34.8 A, Shielded, 55 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D1250LR47
Power Inductor (SMD), 470 nH, 34.8 A, Shielded, 55 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:470nH; RMS Current (Irms):34.8A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):37A; Product Range:METCOM MPX Series; DC Resistance Max:1800µohm; Inductance Toleran
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 470nH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 12.5mm
  • Product Height: 5mm
  • Product Length: 13.2mm
  • DC Resistance Max: 1800µohm
  • RMS Current (Irms): 34.8A
  • Power Inductor Case: 13.2mm x 12.5mm x 5mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 55A