MPX1D1235L4R7 — Power Inductor (SMD), 4.7 µH, 10.9 A, Shielded, 17.5 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D1235L4R7
Power Inductor (SMD), 4.7 µH, 10.9 A, Shielded, 17.5 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:4.7µH; RMS Current (Irms):10.9A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):11.5A; Product Range:METCOM MPX Series; DC Resistance Max:0.0164ohm; Inductance Tole
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 4.7µH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 12.5mm
  • Product Height: 3.5mm
  • Product Length: 13.2mm
  • DC Resistance Max: 0.0164ohm
  • RMS Current (Irms): 10.9A
  • Power Inductor Case: 13.2mm x 12.5mm x 3.5mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 17.5A