MPX1D1235L1R5 — Power Inductor (SMD), 1.5 µH, 17.9 A, Shielded, 28 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D1235L1R5
Power Inductor (SMD), 1.5 µH, 17.9 A, Shielded, 28 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:1.5µH; RMS Current (Irms):17.9A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):19A; Product Range:METCOM MPX Series; DC Resistance Max:6000µohm; Inductance Toleran
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 1.5µH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 12.5mm
  • Product Height: 3.5mm
  • Product Length: 13.2mm
  • DC Resistance Max: 6000µohm
  • RMS Current (Irms): 17.9A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 28A