MPX1D1040L2R2 — Power Inductor (SMD), 2.2 µH, 14.6 A, Shielded, 18.5 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D1040L2R2
Power Inductor (SMD), 2.2 µH, 14.6 A, Shielded, 18.5 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:2.2µH; RMS Current (Irms):14.6A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):13A; Product Range:METCOM MPX Series; DC Resistance Max:7900µohm; Inductance Toleran
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 2.2µH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 10mm
  • Product Height: 4mm
  • Product Length: 10.8mm
  • DC Resistance Max: 7900µohm
  • RMS Current (Irms): 14.6A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 18.5A