MPX1D0840L150 — Power Inductor (SMD), 15 µH, 5.2 A, Shielded, 6.5 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D0840L150
Power Inductor (SMD), 15 µH, 5.2 A, Shielded, 6.5 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:15µH; RMS Current (Irms):5.22A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):6.5A; Product Range:MPX Series; Power Inductor Case:8.9mm x 8.2mm x 4mm; DC Resist
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 15µH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 8mm
  • Product Height: 4mm
  • Product Length: 8.65mm
  • DC Resistance Max: 0.065ohm
  • RMS Current (Irms): 5.2A
  • Power Inductor Case: 8.65mm x 8mm x 4mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 6.5A